İnsan İnsanın Yurdudur

İllüstrasyon: Evan M. Cohen

“İnsan insanın yurdudur.”

Bir yeri yurt, yuva yapan nedir gerçekten? Orada gerçekten güvende ve özgür hissetmek, diyor içim. Peki eğer dış dünyada, “yurtta”, yuvada koşullar belki her zamankinden daha muğlak, değişken, belirsiz görünüyorsa? Zemin kaygan ve sınırlar daha keskin, dört duvar arası daha dar geliyorsa?

İşte o zaman insan daha net görmeye başlayabiliyor o yurdu yurt, yuva hissettiren şeylerin zamandan-mekandan bağımsız özünü. Bir yer, bir alan’dan çok daha öte, çok daha “yakın” olduğunu. Kendi içinde, nefes alıp veren, kalbi atan, can taşıyan insan bedeninde, ve hayatın onu belki yıllar belki de an’lar önce kalben, ruhen buluşturduğu insanların varlığında, sesinde, bakışında anlam ve vücut bulduğunu. Dış dünyanın tüm gürültüsü ve kaosu sardığında ruhunu, o zaman daha başka görmeye, duymaya, hissetmeye başlıyor insan yurdun, yuvanın gerçekten ne olduğunu.

Her “Ben buradayım” dediğinde kendine ve bunu her duyduğunda, sahiden orada olanların dudaklarından. Her “İzin var buna da, yer var” dediğinde kendi insan hallerine, ve bunu her hissettiğinde, yanında tüm halleriyle kendi olabildiği insanların varlığında. Her “Biz” can bulduğunda içinde, ben ve sen’i buluşturduğunda, aramızda aslında hiç varolmamış, yalnızca gözlere inmiş olan o perdeyi açtığında. Ve güneş tüm ışığıyla, tüm şifasıyla içeriyi aydınlattığında. İçeriye hayat dolduğunda. 

İşte o zaman biliyor insan, 

Yurdunu, yuvasını aradığında 

Onu bir yerde, bir mekanda, dışarıda değil belki ama 

İnsandan insana uzanan gönül yolunun her adımında

Kendi insanlığında 

Ortak insanlığımızda 

Birliğin bilgiden hisse döndüğü her anda

Buluyor, görüyor ki o aslında hep orada 

Ona hep açık kapıların ardında

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s